1. Dlaczego warto współpracować międzynarodowo?

1.1. Po co organizacji, na rzecz której pracuję/działam, współpraca międzynarodowa?

Ponieważ współpraca międzynarodowa przynosi konkretne korzyści. Realizatorzy projektów międzynarodowych wymieniają, na przykład, takie jak: Pozyskanie nowych pomysłów, nowych inspiracji. Poznanie…

Ponieważ współpraca międzynarodowa przynosi konkretne korzyści. Realizatorzy projektów międzynarodowych wymieniają, na przykład, takie jak:

  • Pozyskanie nowych pomysłów, nowych inspiracji.
  • Poznanie nowych sposobów na działanie bardziej innowacyjne, bardziej dynamiczne.
  • Nawiązanie nowych kontaktów, możliwość wymiany doświadczeń, inspiracji, wizyt by poznać sposób/realia pracy w innym kraju – i to wszystko z dofinansowaniem.
  • Możliwość realizowania nowych, pilotażowych projektów, wypracowywania rozwiązań, adaptacji działających już w Europie rozwiązań, bądź – podzielenie się własnymi – również z dofinansowaniem ze środków europejskich.
  • Możliwość podnoszenia kompetencji ludzi organizacji, w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym.

Dla każdej organizacji inny aspekt współpracy międzynarodowej może być szczególnie ważny w danym momencie. Z badań i z rozmów z realizatorami projektów wynika jasno – warto!

Posted 3 years ago

1.2. Jakie korzyści współpraca międzynarodowa przyniesie mnie osobiście, jako pracującemu/pracującej w organizacji?

Kilka przykładów takich korzyści, wymienianych przez współpracujących międzynarodowo,  przytaczamy poniżej. Korzyści osobiste to rzecz indywidualna – nazwij te, które są…

Kilka przykładów takich korzyści, wymienianych przez współpracujących międzynarodowo,  przytaczamy poniżej. Korzyści osobiste to rzecz indywidualna – nazwij te, które są szczególnie ważne dla ciebie w danym momencie.

  • Zyskasz nowe inspiracje, zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym.
  • Zdobędziesz nowe kompetencje, które znajdą zastosowanie również w innych obszarach twojej pracy – np. umiejętność czerpania z różnorodności, umiejętność komunikacji w zróżnicowanych zespołach, umiejętność efektywnego planowania zadań i czasu pracy, kompetencje międzykulturowe…
  • Zyskasz cenne na rynku pracy wpisy do CV.
  • Zyskasz nowe kontakty, znajomości, przyjaźnie.
  • Nabędziesz nowej wiedzy o dziedzinie, którą się zajmujesz – czerpiąc z doświadczeń partnerów międzynarodowych.
  • Dotrzesz do miejsc, do których sam/sama raczej byś nie trafił/nie trafiła…
Posted 3 years ago

1.4. Co to jest, tak zwany, “międzynarodowy/europejski plan rozwoju”?

W dużym skrócie, plan rozwoju międzynarodowego/europejskiego: Określa, dlaczego twoja organizacja chce pracować bardziej międzynarodowo. Nazywa długoterminowe cele (na 2 –…

W dużym skrócie, plan rozwoju międzynarodowego/europejskiego:

  • Określa, dlaczego twoja organizacja chce pracować bardziej międzynarodowo.
  • Nazywa długoterminowe cele (na 2 – 5 lat; a nawet na 5 – 10 lat) współpracy międzynarodowej.
  • Wyjaśnia, w jaki sposób te cele są powiązane z potrzebami rozwojowymi organizacji w tych obszarach i kontekstach, w których jest ona aktywna.

Jeżeli organizacja, na rzecz której działasz, planuje współpracować międzynarodowo, warto przedyskutować w zespole i spisać taki plan. Spisanie takiego planu ułatwi wam planowanie współpracy międzynarodowej z korzyścią dla organizacji i jej zespołu. Ułatwi też planowanie projektów i opracowywanie aplikacji grantowych.

Posted 3 years ago

1.5. W jaki sposób współpraca międzynarodowa może wesprzeć misję, cele i plan działania organizacji?

Aby działania międzynarodowe wspierały realizację kluczowych celów organizacji – realizowanych za pomocą konkretnych działań, potrzebujecie je zaplanować – i wpisać…

Aby działania międzynarodowe wspierały realizację kluczowych celów organizacji – realizowanych za pomocą konkretnych działań, potrzebujecie je zaplanować – i wpisać w plan działań organizacji. Rekomendujemy, by plany takie robić w perspektywie, co najmniej, 1 – 2 lat. Mając taki plan:

  • Macie możliwość nadania priorytetu tym działaniom międzynarodowym, które wspierają bądź przynajmniej uzupełniają ogólny plan działań organizacji.
  • Wpisując działania międzynarodowe w ogólny plan działania organizacji, planujesz działania, które i tak w pewnym stopniu (w skali lokalnej/regionalnej/krajowej) zostałyby zrealizowane. Poszerzasz ich zasięg/kontekst o międzynarodowy/europejski – i z tego tytułu – masz możliwość pozyskania dodatkowego finansowania w ramach grantu na działania międzynarodowe.
Posted 3 years ago